Üye Girişi Üyelik
0

Andız Pekmezi Neyden Yapılır? Faydaları nelerdir?

Andız Pekmezi Akdeniz bölgesinin yüksek rakımlı bölgelerinde yetişen, bir çam cinsi olan andız ağacının kozalaklarından yapılır.

ANDIZ PEKMEZİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle andız ağacının olgunlaşmamış kozalaklarının kırılır. Kozalakların kurumuş halde olması önemlidir.  Kuruma işlemine bağlı olarak bekleme süresi en az 4 gün daha uzatılmalıdır. Daha sonra en az bir gün boyunca suda bekletildikten sonra andız kozalaklarının suyu süzülür ve yarısından daha az kısmı kalıncaya kadar kaynatılır. Pekmez kaynatılırken devamlı karıştırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde dibi tutacaktır. Ve her derde deva olan Andız Pekmezi bu şekilde elde edilir.

 

ANDIZ PEKMEZİNİN FAYDALARI

Andız pekmezi kahvaltı sofralarında mutlaka yer almalıdır. Günde en az bir kaşık andız pekmezi tükettiğinizde vucudunuza olan faydalarının hemen farkına varacaksınız. 

Yani andız pekmezini güne başlarken hergün bir kaşık almanız çok faydalı olacaktır. 

- Andız saç tedavisinde çok kullanılmaktadır. Kellik derecesine gelmiş saçların bile daha gür ve sağlıklı olarak çıkmasını sağlar.

- Cilt hastalıklarına oldukça faydalıdır. Ağız yaraları başta olmak üzere sedef ve egzama hastalıkları için faydalıdır. Cildinizde meydana gelen tahrişler, yaralanmalar ve daha pek çok sorun üzerine de uygulayabilirsiniz.

- Andız pekmezi kalp ve damar sağlığını korur.

- Böbrek taşının oluşmasını engeller.

- Andız pekmezi karaciğeri korur.

- Andız pekmezi bağırsaklarda parazit oluşmasını engeller.


Eklenme Tarihi: 20.03.2018 00:00:00

Silifke SepetiSosyal Medya'da Paylaş: